Aktualności

Wydrukuj

Końcowe odliczanie: tabele wynagrodzeń autorskich - 21 czerwca 2011 r.

24.05.2011
 przez Janusz Piotr Kolczyński  |  
Komentarze: 0
Dziś w Jachrance pod Warszawą odbyła się ogólnopolska konferencja operatorów komunikacji elektronicznej. W jednym z paneli dyskusyjnych pt. „Prawo autorskie, nowa ustawa - stare problemy”, z zaproszenia organizatora konferencji, Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej („PIKE”) skorzystali przedstawiciele użytkowników praw autorskich i pokrewnych, organizacji zbiorowego zarządzania praw autorskich i pokrewnych („OZZ”) a także Komisji Prawa Autorskiego („KPA” lub „Komisja”).

Wobec zbliżającego się terminu przedłożenia przez OZZ tabel wynagrodzeń autorskich do zatwierdzenia w całości lub części przez KPA, okazało się że żadna z OZZ nie jest jeszcze z tym gotowa. Komisji, reprezentowanej przez trzydziestu arbitrów, grozi więc w terminie, w którym tabele muszą  zostać przedłożone, tj. 21 czerwca  2011 r., swoisty zalew wniosków. Zgodnie z ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych („PrAut”), postępowania w przedmiocie zatwierdzenia tabel mają się zakończyć zasadniczo w ciągu sześciu miesięcy od dnia ich wszczęcia, chyba że uczestnicy postępowań zgodzą się na ich przedłużenie (art. 110 13 ust. 1 PrAut).  Należy pamiętać, że sprawy te będzie rozpatrywał zespół orzekający Komisji w składzie pięcioosobowym, a więc oddzielnie może działać do sześciu składów orzekających Komisji.

Uczestnicy konferencji zastanawiali się w szczególności nad formą oraz uzasadnieniem wniosków w postępowaniu tabelowym. Wydaje się, że oczekiwaniem Komisji są wnioski bardzo dobrze uzasadnione, rozbudowane, zawierające wyliczenia matematyczne, stosowne algorytmy, opinie biegłych, pozwalające określić tzw. „kwotę ogólnego obciążenia”, o której mowa w art. 110 13 ust. 5 pkt 2 PrAut. Ta ostatnia kwestia wywołała zresztą wiele kontrowersji w odniesieniu do kryteriów i procedury, w oparciu o które taka kwota miałaby być przez Komisję ustalana. Poza tym, przedstawiciele Komisji zapewnili, że stosowne orzeczenia KPA, a nie tylko tabele wynagrodzeń autorskich, będą publikowane (por. art. 110 13 ust. 7 PrAut); nie widzą jednak konieczności publikacji dawnych decyzji Komisji, zapadłych w nieobowiązującym już stanie prawnym. Korzystający z praw autorskich i pokrewnych wskazali na zasadność opracowania przez Komisję standardów proceduralnych oraz definicji „utworu audiowizualnego”, co - mimo wątpliwości proceduralnych - nie zostało przyjęte nieprzychylnie przez przedstawicieli KPA. Ostrej krytyce poddano art. 70 ust. 2 1 PrAut jako wewnętrznie sprzeczny i wymagający radykalnej zmiany.

Chciałbyś skomentować powyższy tekst? Zaloguj się, aby rozpocząć dyskusję:

Logowanie:

Twój e-mail:
Hasło:

Załóż konto:

W trosce o wysoki poziom merytoryczny i naukowy serwisu uznaliśmy, że możliwość komentowania będą mieli tylko zalogowani Użytkownicy. Mamy nadzieję, że to zrozumiesz i że ta drobna niedogodność nie spowoduje, że wycofasz się z zamiaru komentowania. W zamian zyskasz pewność, że teksty Twojego autorstwa nie zaginą wśród anonimowych i nic nie wnoszących komentarzy.
Przeczytaj regulamin » Kliknij, aby założyć konto »
 
Ten tekst nie był jeszcze komentowany.
Możesz być pierwszy.

Ostatnio dołączyli

Ostatnio dodany komentarz

06.10.2022, 10:37
Powinny być z tego wyłączone osoby pełniące funkcje publiczne. Np. urzędnicy wprowadzający dezinformację. Bo inaczej jest to ochrona własnej d... a nie twarzy. więcej »

Nasi komentatorzy