Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych

Wydrukuj

Art. 29. Prawo cytatu

6

Wolno przytaczać w utworach stanowiących samoistną całość urywki rozpowszechnionych utworów oraz rozpowszechnione utwory plastyczne, utwory fotograficzne lub drobne utwory w całości, w zakresie uzasadnionym celami cytatu, takimi jak wyjaśnianie, polemika, analiza krytyczna lub naukowa, nauczanie lub prawami gatunku twórczości.

Chciałbyś skomentować powyższy tekst? Zaloguj się, aby rozpocząć dyskusję:

Logowanie:

Twój e-mail:
Hasło:

Załóż konto:

W trosce o wysoki poziom merytoryczny i naukowy serwisu uznaliśmy, że możliwość komentowania będą mieli tylko zalogowani Użytkownicy. Mamy nadzieję, że to zrozumiesz i że ta drobna niedogodność nie spowoduje, że wycofasz się z zamiaru komentowania. W zamian zyskasz pewność, że teksty Twojego autorstwa nie zaginą wśród anonimowych i nic nie wnoszących komentarzy.
Przeczytaj regulamin » Kliknij, aby założyć konto »
 

Komentarze: 6

15.02.2021, 01:15
skomentuj kopiuj link

Cześć, mam problem. Piszę pracę na temat wielu rysunków naskalnych, których na pewno nie obwiedzę osobiście. Muszę skorzystać z cudzych zdjęć i z przerysów (około 100 obiektów, w 40 książkach i artykułach). Jak zdobyc prawo do publikacji tych zdjęć w mojej pracy? Prawie nikt nie odpowiada na moje wystąpienia, ani wydawcy, ani autorzy. Moja interpretacja jest całkowicie odmienna od wszystkich innych interpretacji autorów tych zdjęć. Czy mogę skorzystać z prawa cytatu, z podaniem źródeł?

08.01.2021, 13:42
skomentuj kopiuj link

Dzień dobry Panstwu, mam bardzo ważne dla mnie pytanie i będę wdzięczna za odpowiedź. Napisałam książkę, powiedzmy przygodową dla nastolatków. I w niej zamieściłam cytaty z różnych polskich filmów. Niektóre cytaty, to jedno zdanie, a niektóre to 3-4 zdania z jednego filmu. Czy w takim przypadku mogę użyć tych cytatów, czy jest to naruszenie art.29? i musze uzyskać zgodę... chyba producenta filmu?

19.06.2020, 20:06
skomentuj kopiuj link

Wzór obliczeniowy to koncepcja matematyczna, która jest wyłączona z ochrony. Art. 1 Ust. 221. Ochroną objęty może być wyłącznie sposób wyrażenia; nie są objęte ochroną odkrycia, idee, procedury, metody i zasady działania oraz koncepcje matematyczne.Więc jeśli używasz samego wzoru, to nawet nie musisz pytać autora o zgodę. 

 

05.06.2020, 14:23
skomentuj kopiuj link

Witam,Mam pytanie - czy stosowanie w swoim utworze wzorów obliczeniowych zaczerpniętych z książki, celem wyjaśnienia metody obliczeniowej mieście się w granicach prawa cytatu i będzie dozwolone bez konieczności pytania autora o zgodę?Z góry dziękuję za odpowiedź.

02.02.2020, 10:09
skomentuj kopiuj link

Witam, mam pytanie odnośnie cytatów. Gdybym zdecydowała się stworzyć karty "rozwojowe" w których używałabym cytatów z podpisami, czy jest to naruszenie praw autorskich?

23.02.2020, 23:41

Wydaje się, że to mieściłoby się w prawie cytatu. Wszystko zależałoby jednak od tego co powstanie na końcu. "Karty rozwojowe" to pojemne pojęcie. Tak samo "cytaty z podpisami". 

Ostatnio dołączyli

Ostatnio dodany komentarz

06.10.2022, 10:37
Powinny być z tego wyłączone osoby pełniące funkcje publiczne. Np. urzędnicy wprowadzający dezinformację. Bo inaczej jest to ochrona własnej d... a nie twarzy. więcej »

Nasi komentatorzy