Aktualności

Wydrukuj

Wyrok Niemieckiego Sądu Pfälzisches Oberlandesgericht Zweibrücken z 27.10.2008 r.

12.10.2008
 przez Janusz Piotr Kolczyński  |  
Komentarze: 0
Ciekawe i nieznane u nas roszczenie informacyjne o wyjawienie danych o ruchu w sieci Internet (tzw. danych o numerze IP), kierowane do service providera z par 101 ust. 9 niemieckiej ustawy o prawie autorskim (UrHG).

Okazuje się, że ściąganie gier komputerowych przez peer-to-peer, jeśli gra jest dopiero od niedawna na rynku i nie ma podstaw do uznania, że jest i będzie powszechnie znana, nie rodzi potrzeby wyjawniania danych o ruchu w IP przez service providera. Oznacza to bowiem, że jej "ściaganie" nie następuje w ilościach przemysłowych "gewerbliches Ausmaß".

Ciekawe, czy Waszym zdaniem podobne roszczenie w prawie PL można by konstruować w oparciu o art. 80 ust 1 pkt 3 PrAut?

"Die für die Begründung des Merkmals "gewerbliches Ausmaß" erforderliche Schwere der Rechtsverletzung ist nicht gegeben, wenn es sich nur um ein einziges heruntergeladenes Computerspiel handelt, das Computerspiel zum Zeitpunkt der behaupteten Urheberrechtsverletzung bereits knapp drei Monate auf dem Markt war und keine Anhaltspunkte dafür ersichtlich sind, dass es sich bei dem Spiel um ein so gut am Markt positioniertes Produkt handelt, dass die Annahme eines "gewerblichen Ausmaßes" bereits bei einem einzigen "Down"- und/oder "Upload" ohne weiteres gerechtfertigt wäre".

Patrz: Auskunftsanspruch nach § 101 Abs. 9 UrhG JurPC Web-Dok. 178/2008, Abs. 1 - 26.

Chciałbyś skomentować powyższy tekst? Zaloguj się, aby rozpocząć dyskusję:

Logowanie:

Twój e-mail:
Hasło:

Załóż konto:

W trosce o wysoki poziom merytoryczny i naukowy serwisu uznaliśmy, że możliwość komentowania będą mieli tylko zalogowani Użytkownicy. Mamy nadzieję, że to zrozumiesz i że ta drobna niedogodność nie spowoduje, że wycofasz się z zamiaru komentowania. W zamian zyskasz pewność, że teksty Twojego autorstwa nie zaginą wśród anonimowych i nic nie wnoszących komentarzy.
Przeczytaj regulamin » Kliknij, aby założyć konto »
 
Ten tekst nie był jeszcze komentowany.
Możesz być pierwszy.

Ostatnio dołączyli

Ostatnio dodany komentarz

23.08.2022, 12:38
Nie tylko nie można sprzedawać ale i dowolnie udostępniać oraz rozpowszechniać - art. 116 . Skopiować można tylko na własny użytek i to z zakupionego przez siebie oryginału lub od osoby z którą pozostajemy w bliskich stosunkach art 23 p 1. więcej »

Nasi komentatorzy