Aktualności

Wydrukuj

Dzwonki telefoniczne - jednostronne zmiany umów z twórcami przez Organizację Zbiorowego Zarządzania

28.08.2009
 przez Janusz Piotr Kolczyński  |  
Komentarze: 0
Chciałbym polecić twórcom kolejny ciekawy wyrok BGH z 18.12.2008 - I ZR 23/06 (Klingeltöne für Mobiltelefone). W wyroku tym sąd stwierdza, że jednostronne ustalanie zmian w umowie (w Polsce najczęściej chodzi o tzw. zobowiązania organizacyjne o powierzeniu danej OZZ praw przez twórców) przez OZZ jest niedozwolone, gdyż niestosownie (unangemessen) upośledza (benachteilicht) uprawnionych twórców.

Sąd uznał tym samym, że zakresem zbiorowego zarządzania w tzw. "starych umowach" nie jest objęte udzielanie zgód przez OZZ na eksploatację utworów jako dzwonków telefonicznych.

Podkreśliłem właściwą część.

"c) Die zwischen der GEMA und den Berechtigten geschlossenen Berechtigungsverträge können nicht durch einen Beschluss der Mitgliederversammlung der GEMA einseitig geändert werden. Die Bestimmung des § 6 lit. a Abs. 2 des GEMA-Berechtigungsvertrages in der Fassung des Jahres 1996 („Beschließt die Mitgliederversammlung in Zukunft Abänderungen des Berechtigungsvertrages, so gelten auch diese Abänderungen als Bestandteil des Vertrages.") ist unwirksam, weil sie die Berechtigten unangemessen benachteiligt".

Żródło: http://www.bundesgerichtshof.de/

Chciałbyś skomentować powyższy tekst? Zaloguj się, aby rozpocząć dyskusję:

Logowanie:

Twój e-mail:
Hasło:

Załóż konto:

W trosce o wysoki poziom merytoryczny i naukowy serwisu uznaliśmy, że możliwość komentowania będą mieli tylko zalogowani Użytkownicy. Mamy nadzieję, że to zrozumiesz i że ta drobna niedogodność nie spowoduje, że wycofasz się z zamiaru komentowania. W zamian zyskasz pewność, że teksty Twojego autorstwa nie zaginą wśród anonimowych i nic nie wnoszących komentarzy.
Przeczytaj regulamin » Kliknij, aby założyć konto »
 
Ten tekst nie był jeszcze komentowany.
Możesz być pierwszy.

Ostatnio dołączyli

Ostatnio dodany komentarz

23.08.2022, 12:38
Nie tylko nie można sprzedawać ale i dowolnie udostępniać oraz rozpowszechniać - art. 116 . Skopiować można tylko na własny użytek i to z zakupionego przez siebie oryginału lub od osoby z którą pozostajemy w bliskich stosunkach art 23 p 1. więcej »

Nasi komentatorzy